V40 #OSENSİN LANSMAN

Volvo’nun prestijli, güvenilir ve cool imajına dinamizmi ekleyerek en genç ve en yeni otomobilimiz Volvo V40’ı tarzına yakışır, yenilikçi bir şekilde tanıtmaya karar verdik.

Volvo V40’ı gençlerle buluşturmak, rakiplerden öne çıkan ve yine tüm dünyayı peşinden sürükleyecek özelliklerini kullanıcıların ağzından tanıtmak için yola çıktık.

İnsanı merkezde konumlandırarak, onlardan ve ihtiyaçlarından ilham alınarak tasarlanan Volvo V40 için sloganımız “O, sensin.”di.

Peki “sen” diye kime seslendik?

Volvo V40’ın üç farklı versiyonu bulunuyordu, bu sayede herkesin kendine uygun bir otomobil bulabileceğini göstermiş olacaktık.

Yolculuktan bir gün önce Twitter’da #osensin heştegi ile bir teaser kampanyası başlattık. Eşzamanlı olarak TV altbantta ve radyoda da yer alıp heştegimize trafik yarattık. Ayrıca banner’lar ve gerçekleştirilen e-mailing gönderimleri ile de kampanyayı destekledik.

2.gün Volvo V40’lar ile yola çıktık!

Gençlerin dikkatini çekebilmek için ünlüleri ve Twitter fenomenlerini 360 derece bir kampanya içinde kullandık. Ünlülerimiz değişik karakteristikleri olan 3 farklı Volvo V40 ile yolculuklarına başladılar.

Proje, gerçek zamanlı pazarlama üzerine kuruldu. Twitter fenomenleri Türk Kızı ve Beyinsiz Adam Volvo V40 ile Bozcaada’ya, gazeteci Mirgün Cabas ve Levent Özçelik Volvo V40 Cross Country ile Abant’a, radyo programcıları Cenk-Erdem ise Volvo V40 R-Design ile Eskişehir’e doğru yola çıktı.

Ekipler, yolculukları boyunca kullanıcılar ile sosyal medya iletişimi kurdu. Kampanya süresince ekiplerin ürettiği içerikler paylaşıldı; kullanıcılar layv olarak soru sordu, yol gösterdi. Ünlüler de onların tavsiye ve yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etti. Rota ve yol boyunca otomobil içinden ve dışından 3G bağlantı ile tüm deneyim canlı yayınlandı.

Üç ekibi izleyen ekranlar kuruldu. Bu ekranların başındaki görevliler, ekiplerin hareketlerini izleyerek otomobiller içindeki en iyi görüntüleri yakalamaya çalıştılar. Bir diğer ekip ise sosyal medyayı izleyerek gelen tepkileri otomobillere iletti. Ayrıca canlı yayına paralel olarak yaratıcı görseller üretilerek hem sosyal medyada hem de canlı yayında paylaşıldı, güncellemeleri yapıldı. Tüm zorluklarına rağmen canlı yayın takibi ve entegrasyonu büyük bir başarı ile tamamlandı.

3.gün

Tüm ekipler rotalarından döndükten sonra Nişantaşı ve Bağdat Caddesi’ndeki V40 partilerinde takipçiler ve diğer ekipler ile buluştu, sürüş deneyimlerini paylaştı, birlikte eğlendi.

Sonuç olarak;

·      3 günlük kampanya süresince 30.000’e yakın tekil Twitter kullanıcısı kampanya ile ilgili 42.000 tweet yazdı. Bu tweetler yaklaşık 24.000 kişi tarafından retweet edildi.

·      3 farklı otomobilin sürüş deneyimleri paylaşıldı.

·      Otomobiller  3 günde toplam 2.000 km yol yaptı.

·      Canlı yayınımız oldukça merak uyandırdı. Kullanıcı başına canlı yayın izleme süresi ortalama 4 dakika oldu.

·      Lansman için özel olarak yaratılan veosensin.com sitesini 65.700 kişi ziyaret etti.

·      Volvocars.com.tr ziyaretleri 101.000 kişi arttı. Sitede ortalama kalış süresi 1.5 katına çıktı.

·      Canlı yayını mobil cihazlardan izleyen kullanıcı oranı %8 oldu.

·      Bugüne kadar 500 data formu toplandı, 5.000’e yakın showroom ziyareti, yaklaşık 1.500 test sürüşü ve 750 satış gerçekleşti.